Які пріоритети в діяльності ЦВК
у потенційних членів цієї комісії?
Процес ротації ЦВК запущений і є сподівання, що голосування за оновлений список кандидатів може відбутись уже на початку березня. Та, насправді, все найголовніше розпочнеться вже по завершенню процесу оновлення складубезпосередньо під час виконання своїх робочих функцій. Тож, що необхідно буде зробити новим членам Комісії
в першу чергу? Ми запитали про це кандидатів на посаду членів Центральної виборчої комісії. Громадянська мережа ОПОРА 7 лютого організувала публічну дискусію «Нова якість ЦВК» з усіма кандидатами на посаду членів ЦВК. Участь у заході взяли 9 з 14 кандидатів, заявлених у поданні Президента України.
Леонтій Шипілов
Кандидат від «Народного фронту» Леонтій Шипілов переймається питанням навчання членів виборчих комісій та освіти виборців.

«Оскільки я є викладачем та науковцем, то мені близька тематика навчання членів виборчих комісій. Враховуючи, що з року в рік однією з ключових проблем лишається саме низька якість на рівні низовому – дільничних виборчих комісій, сільських та селищних територіальних виборчих комісій. Тут можна згадати дуже добрі практики в контексті навчання, запроваджені IFES через систему BRIDGE й, очевидно, що такі традиції треба запроваджувати більше й більше. Та варто зазначити, що законодавством у нас передбачена можливість існування регіональних представництв ЦВК, але, на жаль, це лише можливість – потенція, яка не реалізована. Добре, що проект Виборчого кодексу переводиться із категорії потенції в імперативну вимогу. І, очевидно, якраз розвиваючи цей рух регіональних представництв як, можливо, одну із засадничих стратегій розвитку ЦВК ми могли б реалізовувати і питання громадянської освіти – як виборців, так і виборчих комісій», – зазначив він.
Тетяна Сліпачук
Представниця від депутатської групи «Воля народу» Тетяна Сліпачук першочерговими завданнями для нового складу Комісії бачить аудит та зміни регламенту.

«В юридичному бізнесі є таке поняття як due diligence. Я гадаю, що це перше, що треба буде зробити новому складу ЦВК, коли він зайде до цього органу – подивитись що, в якому стані, на якій стадії підготовки. Друге, чим варто серйозно зайнятись, – це внесенням змін до регламенту. А саме – впровадження в роботу ЦВК на постійно діючій основі дорадчої експертної групи чи ради, в яку входитимуть експерти: не лише юристи, але й соціологи, політологи, географи. Ці люди мають бути з певним правом дорадчого голосу. Також нагальною потребою є започаткувати так звані оперативні наради з представниками громадськості, тому що пульс життя б`ється на землі, а не вгорі, де знаходяться органи влади. Крім того, безвідносно до того, чи буде прийнято новий Виборчий кодекс, необхідно зайнятися серйозними пропозиціями до виборчого законодавства, законодавства про партії. Також необхідно подивитись на адміністративно-територіальні питання, адже в нас є дуже специфічні категорії громадян: і трудові мігранти, і внутрішньо переміщені особи, і особи з інвалідністю. І ці питання потребують якомога швидшого вирішення, щоб у нас були вибори», – розповіла вона.
Євгеній Радченко
Висуванець «Самопомочі» Євгеній Радченко переймається питаннями безпеки баз даних, агітації та голосування внутрішньо переміщених осіб.

«З приводу кураторства регіонів, то я не боюся викликів, тому готовий на найскладніші регіони – я готовий працювати з Донбасом та Кримом і не боюсь цієї відповідальності. З приводу напрямків, то ЦВК повинна почати реагувати на світові виклики, які зараз відбуваються на виборах. Тому один з найважливіших пріоритетів – це інформатизаційна безпека ЦВК, баз даних, особливо Державного реєстру виборців, безпека сайту та всіх інформаційних компонентів, з якими працює ЦВК. Другий пріоритет – агітація, реклама, взаємодія із засобами масової інформації. Насправді, найбільша проблема і найдовший період, який відбувається під час виборів, – це, власне, агітаційні кампанії політичних партій та кандидатів. Там у нас проблем найбільше. Готовий займатися, особливо враховуючи те, що останній достатньо тривалий час працюю в інформаційному середовищі. Також дуже важливим критерієм діяльності ЦВК, як на мене, є прозорість. Саме тому ЦВК має зосередитися на пожвавленні контакту з медіа та громадськими організаціями. Експертна рада, консультації, всі подібні речі – тут я повністю погоджуюся і так само можу працювати. Наступний напрямок – це громадяни з особливими потребами та внутрішньо переміщені особи. Ми в цьому відстаємо, а питання однозначно потрібно вирішувати. Не забуваємо також і про гендер. Крім того, в нас ганебне законодавство про референдум, а якщо ЦВК доведеться організовувати всеукраїнський референдум за тим законом, який зараз існує – це буде ганьба для країни, тому з цим треба працювати. І ще один виклик, як на мене, найбільш складний і який ЦВК не подолає самотужки, – це боротьба з такими цікавими явищами в агітації, як фейки, мова ворожнечі тощо. Це міждисциплінарна річ, з якою треба працювати. Готові координувати діяльність ЦВК з іншими державними органами та громадськими організаціями», – поділився думками він.
Більшість кандидатів у члени ЦВК підтримує представництво в комісії усіх парламентських фракцій та груп. Детальніше читайте за посиланням.
Віталій Плукар
Як зазначив кандидат від «БПП «Солідарність» Віталій Плукар, діяльність Комісії потребує зміни в самій філософії, а також більшої прозорості та співпраці з громадськістю.

«Більшість тих пріоритетів, про які я теж неодноразово говорив і на минулому нашому зібранні, і зараз би сказав, вже були озвучені, тому я не буду повторюватись. Тільки скажу, що підтримую структуровану реформу ЦВК в тому ключі, щоб регіональні представництва, які зараз висять як декларативна норма і не функціонують, були дійсно впроваджені в життя й використовувались, як мінімум, для того, щоб на їхній базі проводилось навчання членів виборчих комісій. Так само підтримую створення науково-експертної ради при ЦВК, куди б залучались громадянське суспільство, міжнародні фахівці, особи, які орієнтуються в виборчому законодавстві й виборчій проблематиці. Для того, щоб вони залучалися як до прийняття рішень ЦВК, так і до аналізу тих чи інших рішень і ЦВК, і комісій нижчого рівня. Щодо відкритості також хочу сказати, що вже настав час запроваджувати відкритість діяльності ЦВК, відходити від питання такого, можливо, забюрократизованого органу і виходити на новий рівень. Для того, щоб засідання ЦВК транслювалися онлайн, не потрібно великих коштів – це може бути зроблено і через інтернет на каналі Youtube. Так само повинна бути відкритість щодо інших питань – сайт ЦВК має бути інформативним і зручним, для того, щоб будь-хто, хто б туди зайшов, міг спокійно розібратись і знайти для себе потрібну корисну інформацію, в тому числі щодо підвищення правової культури в частині виборів та референдумів. Щодо основного пріоритету в реформуванні ЦВК – це зміна самої філософії в діяльності Комісії. Центральна виборча комісія позиціонує себе як правозастосовчий орган. Звичайно, це так і є, але основним принципом її діяльності є забезпечення та захист виборчих прав, і тут вона повинна керуватися принципом верховенства права. У даному випадку саме цей принцип повинен бути втілений в діяльності ЦВК на новому етапі функціонування. Тому це є її призначення, і це є те, чим вона повинна займатися, а не формально підходити до того чи іншого питання і не вирішувати проблематику, яка виникає під час того чи іншого виборчого процесу», – підкреслив він.
Ольга Лотюк
Ще одна представниця «БПП «Солідарність» у списку кандидатів Ольга Лотюк першочерговими пріоритетами у роботі ЦВК вбачає започаткування методичної зовнішньої допомоги Комісії від громадськості та дотримання законодавства.

«Стосовно пріоритетів у роботі ЦВК, то для мене це однозначні першочергові пріоритети у будь-якому випадку, хто б не працював у цьому органі. Для мене особисто також, де б я не працювала. Це – забезпечення та дотримання реалізації гарантованих Конституцією і законами України конституційних прав громадян України. Я думаю, що всі прекрасно розуміють, що дуже великою проблемою в нашому суспільстві й у нашій державі, на превеликий жаль, є не погані Конституція та закони. Інколи ми страждаємо від того, що порушується саме принцип неухильного виконання Конституції і законів. Крім того, є проблема так званих дискреційних повноважень ЦВК та інших виборчих комісій. Тут також хочеться наполягти, оскільки це орган державної влади, то ми повинні неухильно завжди пам'ятати як 3 статтю КУ, так і 19 статтю КУ, що органи державної влади повинні також чітко діяти в межах і спосіб, передбачений Конституцією і законами. Я маю глибоке переконання, що це вже буде половина чи більша частина справи, якщо ми дійсно будемо дотримуватись законів, які вже є і на шляху забезпечення реалізації прав громадян, і в даному випадку всіх принципів забезпечення виборчого права, за якими повинна спостерігати і здійснювати керівництво ЦВК при здійсненні виборчого процесу. Звичайно, цікава пропозиція від колег з приводу організації консультативно-дорадчого органу. Я не знаю, як щодо дорадчого, та я вважала би, що один із напрямків, який треба зробити, – це консультативно-методична рада. Безперечно, ми повинні пам'ятати про громадські ради, які передбачені нашим законодавством і мають право на існування, й ми повинні розвивати ці певні форми так званої партисипаторної демократії. А враховуючи те, що й Законом передбачено одне з основних повноважень ЦВК (здійснення методологічної допомоги виборчим комісіям і всім учасникам виборчого процесу), я думаю, що це питання зараз на часі. Особливо, враховуючи загальний рівень і правової освіти та культури, і проблем, які ми маємо з організацією окружних та дільничних виборчих комісій, підготовкою тих осіб, які там працюють. Тому, звичайно, ми всі розуміємо, що не можемо сьогодні в обговоренні підняти всіх тих питань, які у нас існують сьогодні під час виконання тих важливих завдань, які стоять перед ЦВК, але в мене є глибоке переконання, що те фахове середовище, яке знаходиться тут, має сили і знання, я особисто так вважаю, для того, щоб це все втілювати в життя», – розповіла вона.
Світлана Кустова
На думку кандидатки від «БПП «Солідарність» Світлани Кустової, найважливішим завданням у короткостроковій перспективі є забезпечення прозорості роботи Комісії.

«Щодо дискурсу функціонування ЦВК, то, я думаю, що мої колеги праві – в цьому питанні ми маємо звернути увагу на такі моменти. Відповідно до статті 19 ми маємо діяти в межах повноважень, визначених Законом і Конституцією. Я дуже шкодую, що внаслідок часу, витраченого на формування ЦВК у зв`язку зі статтею 116 Регламенту ВР, ми не можемо зараз взяти участь у розгляді правок до законопроекту №3112-1 щодо Виборчого кодексу в частині зміни ідеологічної наповненості повноважень ЦВК. Тому, я думаю, що ми маємо зараз організувати роботу в рамках тих повноважень, які існують. Що ми можемо з цього приводу зробити? По-перше, це організація громадської та методологічної роботи щодо допомоги ЦВК у підготовці нормативно-правових документів. Друге питання, на яке я б хотіла звернути увагу, це те, що Кодекс належних практик у виборчих справах каже, що порядок формування ЦВК дуже важливий, але права політичних партій захищаються не тільки й не стільки порядком формування Комісії, скільки застосуванням принципу транспарентності в роботі цього органу. І ми маємо на сьогоднішній день у близькостроковій перспективі забезпечити реалізацію цього принципу. Тому я не буду говорити про якісь довгострокові аспекти. Я думаю, що коли ми зайдемо в ЦВК, ми спершу проведемо аудит, розподілимо, якщо мої колеги будуть за, людей за певними областями, щоб зрозуміти, що відбувається на місцях, що відбувається в комісіях по місцевих виборах, що відбувається із матеріально-технічним забезпеченням і підготовкою до виборів, до яких залишилось менше року. Друге – це розподіл функціональних обов'язків у зв'язку з тим, які пріоритети ставлять перед собою члени ЦВК. Третє, що ми маємо зробити – це забезпечити, знову ж таки, принцип транспарентності. А також, я погоджуюсь, і забезпечити трансляцію засідань ЦВК, і можливість зацікавлених осіб отримати доступ до документів ЦВК не під час засідань, а до того, щоб можна було це обговорити з фахівцями. Звісно, той, хто працює в ЦВК під час виборів, знає, що існує така процедура кураторства, ніби суддя-доповідач, щодо захисту інтересів тих чи інших суб'єктів виборчого процесу – партій чи кандидатів. Може, для того, щоб змінити політичну складову, якої не має бути в роботі ЦВК, застосувати автоматичний розподіл так званого кураторства між членами ЦВК. Можливо, це допоможе нам уникнути якоїсь корупційної складової чи політичної заангажованості», – наполягає вона.
Кандидати у члени ЦВК підтримують вирішення питання щодо забезпечення реалізації рівних виборчих прав усіх громадян,
у тому числі й внутрішньо переміщених осіб. Детальніше читайте за посиланням.
Наталія Бернацька
Кандидатка від фракції партії «Народний фронт» Наталія Бернацька вважає за доцільне підсилити відповідальність за підкуп виборців та розібратися з політичною рекламою.

«Більшість моїх колег сьогодні вже висловили позицію з приводу наших таких операційних завдань, якщо ми будемо обрані парламентом. І мені дуже приємно, що наші позиції збігаються, тому що ЦВК – це колегіальний орган, і було б дуже погано, якби на перших етапах у нас були б зовсім різні погляди, що робити і куди бігти. Тому я скажу більш про глобальні завдання, тому що, на мою думку, виборчий процес є надважливим, але не ЦВК тут відіграє найключовішу роль. Тому що насправді є дуже багато системних проблем і якщо вони будуть не вирішені, то який би склад ЦВК не був, це принципово не змінить підхід до виборчого процесу і його результати. По-перше, на мою думку, треба підсилити відповідальність за підкуп виборців, тому що без того, що буде чітка відповідальність і можливість притягнення до відповідальності винних осіб, це ганебне явище буде спостерігатися і, на жаль, вплив на нього буде мінімальний з нашого боку. По-друге, це, звичайно, посилення прозорості діяльності самого органу різними методами, починаючи від залучення експертів, громадськості до прозорої процедури розгляду скарг і трансляції наших засідань. Третє – це, мабуть, політична реклама. За власним враженням, за всі ці роки всі ці реформи, які ми робимо, їх основна мета – це деолігархізація нашої економіки, а це можливо лише коли будуть деолігархізовані вибори в цій країні. А політична реклама є одним з найважливіших інструментів підкупу виборців непрямого й впливу на його позицію. Звичайно, це якість кадрів і навчання тих, хто буде в регіонах представляти нас у виборчих комісіях. Я і сама працювала в таких комісіях і знаю, який там іноді буває склад, іноді взагалі буває важко знайти людей, які хочуть за ті гроші там працювати і, звичайно, в них дуже низька мотивація. І боротьба з таким явищем, як абсентеїзм, коли громадяни просто не хочуть іти на вибори, вони не вмотивовані, вони не бачать у цьому сенсу, дуже низька явка і тому це також впливає на результати, неважливо за якою системою – мажоритарною чи пропорційною – відбуваються вибори. Тому, на мою думку, моя роль могла б полягати в тому, щоб посилювати наше міжнародне співробітництво, імплементувати стандарти Ради Європи, ОБСЄ, наших колег і інші міжнародні практики, які є на сьогодні. Також потрібна тісна співпраця з Урядом, тому що вже сьогодні я від своїх колег в Уряді чую, що там, в ЦВК, є проблеми із закупівлями, з тими чи іншими питаннями. Тому всі дуже чекають, коли буде сформований новий склад, для того, щоб було з ким спілкуватися і завчасно підготуватися до важливого наступного року, ну і в цьому році, звичайно, ще тривають виборчі процеси, в яких потрібно бути активно задіяними», – підкреслила вона.
Алла Басалаєва
Представниця у списку кандидатів від депутатської групи «Партія «Відродження» Алла Басалаєва готова братися за впровадження технологій для електронного підрахунку голосів.

«Насамперед хочу зазначити, що відновлення довіри до ЦВК передовсім полягає у відновленні довіри до прийнятих нею рішень. Здебільшого громадянам іноді дуже важко розібратись в усіх хитросплетіннях виборчого процесу, але в чому суспільство має бути впевнене – це в результатах свого волевиявлення. Даючи публічну оцінку діяльності ЦВК, ми іноді забуваємо, що ЦВК – це правозастосовчий орган. І якщо законодавець встановив правила гри, ЦВК не в праві їх порушувати. Негативну оцінку дають, як правило, ті суб'єкти виборчого процесу, які не змогли юридично грамотно відстояти свою позицію. Але, як на мене, це відбувається не через нерозуміння виборчого процесу, а через надмірну зарегульованість виборчих процедур. Якщо проаналізувати вибори за останні 10 років, то можна дійти висновку, що найбільше нарікань – на процес голосування та підрахунку голосів виборців. Саме на цьому етапі відбувається велика кількість зловживань. Велика кількість нарікань викликає сумнів у результатах виборів. Тому на допомогу в цьому прийде електронний підрахунок голосів. Насправді українське суспільство дуже тонко реагує на всі інсинуації, пов'язані з чесністю і прозорістю, тому своїм завданням у ЦВК бачу впровадження тих технологій та засобів, які допоможуть нам підраховувати голоси», – зазначила вона.
Андрій Євстігнєєв
Представник ВО «Батьківщина» у списку кандидатів Андрій Євстігнєєв наполягає на забезпеченні невідворотності покарань проти виборчих прав.

«Багато було сказано правильних, корисних і слушних речей колегами, тому з більшістю однозначно треба погодитись. Але, насамперед хотів би зазначити наступне. ЦВК – це колегіальний орган. І, власне, від того, наскільки буде налагоджена командна робота, залежить те, наскільки буде ефективною діяльність цього органу. Якщо кожен буде сам за себе, то в жодного з нас нічого не вийде. Тому дуже важливо насамперед розпочати з налагодження командної роботи. Я відчуваю, що тут представлені професіонали і з ними просто буде знайти спільну мову. Що стосується змін, реформування ЦВК і виборчого законодавства, то я, готуючись до нашої зустрічі, промоніторив чинне виборче законодавство, по діагоналі проглянув проект Виборчого кодексу і дійшов до висновку, що насправді не таке воно й погане, якщо порівнювати з тими нормативно-правовими актами, які у нас діють в інших сферах. Тому, як на мене, насамперед слід проінвентаризувати ті правові повноваження, засоби, інструменти, які є у ЦВК за основними напрямами її діяльності. Це – організація і проведення виборів, вирішення виборчих спорів і контроль за дотриманням виборчого законодавства, наприклад, у тому числі у формі дострокового припинення повноважень членів ЦВК, які допускають у своїй діяльності порушення виборчого законодавства. На мою думку, є потенціал для розвитку в ЦВК щодо більш ефективного застосування цих правових механізмів. Що стосується змін у законодавстві, то я погоджуюсь з колегами, які говорили про необхідність не тільки ревізії законодавства щодо відповідальності за правопорушення у сфері організації і проведення виборів, але й щодо забезпечення невідворотності такої відповідальності. На жаль, рівень і якість розслідувань, наприклад, кримінальних правопорушень у цій сфері залишає бажати кращого й інколи мені здається, що цей стан не тільки не стимулює не порушувати, а, навпаки, стимулює до здійснення порушень. Бо більшість порушників переконані, що для них не буде жодних негативних наслідків. Також, звичайно, у законодавство мають бути внесені зміни, які дозволять викорінити деякі такі негативні явища, як, наприклад, участь псевдожурналістів у проведенні виборів фактично з метою тиску, навіть інколи фізичного, на ті чи інші виборчі комісії – це у нас продовжується. Звичайно, що слід посилити відповідальність за невиконання рішень органів у виборчих спорах і рішень судів насамперед. Останній приклад із виборами у Таїровській ОТГ доводить просто нонсенс – територіальна виборча комісія не виконала два судових рішення. В якій країні це взагалі можливо? Тому що, очевидно, відчувають, що жодних наслідків для такої комісії не буде. Також, на мою думку, важливо посилити і деталізувати повноваження ЦВК щодо роз`яснень чинного виборчого законодавства. Колеги вірно зазначали, що ЦВК – це правозастосовчий орган. Мені здається, що тут є над чим подумати і як розмежувати статус правозастосовчого органу і водночас органу, який має право надавати роз'яснення виборчого законодавства. Інколи мені здається, що ця функція може бути достатньо корисною, тому що які б не були закони, вони все рівно міститимуть певні прогалини. І якщо ЦВК орієнтуватиметься на загальновизнані принципи виборчого процесу, то нічого поганого, а навпаки – ці роз'яснення будуть лише на користь», – підкреслив він.
Якщо підсумувати сказане кандидатами
під час дискусії, то можна сформувати наступний список пріоритетів для роботи
Центральної виборчої комісії:
Налагодження роботи
Забезпечення прозорості роботи
Ревізія законодавства та напрацювання змін
Просвіта
Співпраця з громадськістю
Впровадження IT-технологій
Міжнародна співпраця
Зміна філософії діяльності ЦВК
Забезпечення виборчих прав
Повну трансляцію публічної дискусії
дивіться за посиланням:
Автори
Катерина Жемчужникова
Комунікаційна менеджерка
Громадянської мережі ОПОРА
Усі фото – Андрій Крєпких
Читайте також
Made on
Tilda