Ротація ЦВК
Таймлайн послідовності кроків політичних суб'єктів
Громадянська мережа ОПОРА систематизувала інформацію про перебіг подання депутатськими фракціями та групами Президенту України кандидатів на посади членів ЦВК протягом багаторічного процесу ротації складу цього важливого державного органу.
Цей таймлайн може бути корисним для тих, хто хоче розібратися у послідовності кроків політичних суб'єктів на шляху забезпечення ротації ЦВК та дослідити баланс інтересів у складі майбутнього складу комісії.
У червні 2016 року Президент України вже реєстрував подання щодо призначення членів ЦВК, натомість 23 січня 2018 року Петром Порошенком було оголошено наміри внести до парламенту нове подання із 14 кандидатами. ОПОРА послідовно відстоює позицію щодо необхідності забезпечення збалансованості майбутнього складу ЦВК. Зокрема, у заяві організації від 24 січня цього року зазначалося, що врахування пропозицій усіх без виключення фракцій і груп є важливою складовою відновлення суспільної довіри до ЦВК, а дотримання принципу балансу інтересів має стати запобіжником від тіньових впливів на майбутні рішення Комісії та гарантією її незалежності.
У поданні Президента України щодо призначення членів ЦВК, яке було зареєстровано у Верховній Раді України у червні 2016 року, не було враховано кандидатури від трьох фракцій та однієї депутатської групи (ВО "Батьківщина", "Опозиційний блок", Радикальна партія Олега Ляшка, "Воля народу"). В оголошеному переліку кандидатів, яких Президент має намір внести до парламенту в 2018 році, немає кандидатур, запропонованих депутатськими фракціями ВО "Батьківщина" та партії "Опозиційний блок". За даними ОПОРИ, до червневого подання Глави держави (2016 р.) було включено 3 осіб, щодо яких немає інформації про рекомендації депутатських фракцій та груп.
У січневому переліку 2018 року два кандидати (Олег Конопольский та Надія Синиця), ймовірно, не були рекомендовані офіційно фракціями та групами парламенту. Із метою забезпечення прозорості ротації ЦВК закликаємо Президента України, депутатські фракції та групи вказати суб'єктів, які рекомендували усіх претендентів.
ОПОРА вважає, що процес заміни членів ЦВК має бути розпочато невідкладно. Але, як вже неодноразово зазначала наша організація, Верховна Рада України та Президент України мають усі правові можливості для забезпечення справжнього балансу інтересів та системи взаємного контролю у складі цієї виборчої комісії.
КАНДИДАТУРИ, ЯКІ ПРОПОНУВАЛИСЯ
ДО ДАТИ ВНЕСЕННЯ ПОДАННЯ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ЩОДО ПРИЗНАЧЕННЯ 11 ЧЛЕНІВ ЦВК
У ЧЕРВНІ 2016 РОКУ
19 квітня
2016 року
19 квітня
2016 року
Головний департамент забезпечення доступу до публічної інформації Адміністрації Президента України 19 квітня 2016 року надав ОПОРІ перелік кандидатів, запропонованих депутатськими групами і фракціями.
Депутатські фракції та групи Верховної Ради України разом запропонували 29 кандидатів, 16 з яких були рекомендовані фракцією "Блоку Петра Порошенка "Солідарність". Фракція партії "Опозиційний блок" рекомендувала 6 кандидатів, "Народний фронт" — 3, інші фракції та групи подали по одній кандидатурі.

"Блок Петра Порошенка" — 16 кандидатів (Ольга Айвазовська, Наталія Агафонова, Михайло Вербенський, Віталій Головчук, Богдан Дубас, Ольга Желтова, Аліна Загоруйко, Олеся Зубрицька, Юлія Кириченко, Володимир Ковтунець, Світлана Кустова, Ольга Лотюк, Віталаій Плукар, Сергій Репецький, Семен Стеценко, Ірина Швець).

"Опозиційний блок" — 6 кандидатів (Юрій Данилевський, Сергій Дубовик, Віталій Журавський, Сергій Румпа, Олександр Чупахін, Олександр Шелестов).

"Народний фронт" — 3 кандидати (Андрій Магера, Ганна Онищенко, Леонтій Шипілов)

Депутатська фракція політичної партії "Об`єднання "Самопоміч" — 1 кандидат (Євген Радченко).

Депутатська фракція політичної партії ВО "Батьківщина" — 1 кандидат (Жанна Усенко-Чорна).

Фракція Радикальної партії Олега Ляшка — 1 кандидат (Олексій Кочармін).

Депутатська група "Партія "Відродження" — 1 кандидат (Алла Басалаєва).

Депутатська група "Воля народу" — 1 кандидат (Віталій Максим'як).
25 квітня
2016 року
25 квітня
2016 року
Головний департамент забезпечення доступу до публічної інформації Адміністрації Президента України 25 квітня 2016 року надав ОПОРІ інформацію, що Главою держави розглядаються виключно кандидатури, запропоновані депутатськими фракціями та групами.
При цьому у відповіді зазначалося, що 21 квітня 2016 року депутатська фракція «Опозиційний блок» відкликала свої пропозиції щодо Юрія Данилевського, Сергія Дубовика, Віталія Журавського, Сергія Румпи, Олександра Чупахіна, Олександра Шелестова та внесла пропозицію щодо призначення на посаду члена Центральної виборчої комісії чинного голову комісії Михайла Охендовського. Михайло Охендовський був запропонований фракцією 18 квітня, тобто раніше дати відкликання 6 інших претендентів.
19 травня
2016 року
19 травня
2016 року
Фракція партії "Опозиційний блок" запропонувала Президенту України 6 нових кандидатур.
Фракція партії "Опозиційний блок" запропонувала Президенту України 6 нових кандидатур (Юрій Данилевський, Григорій Москаленко, Михайло Охендовський, Сергій Румпа, Олександр Чупахін, Олександр Шелестов). Про це свідчать відповідь фракції "Опозиційний блок" на запит ОПОРИ та розміщені на офіційних ресурсах партії документи.

Якщо порівнювати із першим поданням партії "Опозиційний блок", то партія відмовилась від кандидатур Сергія Дубовика та Віталія Журавського. Натомість було запропоновано кандидатури Григорія Москаленка та Михайла Охендовського. Нагадаємо, що 21 квітня 2016 року партія "Опозиційний блок" відкликала 6 попередніх кандидатур, залишивши безальтернативну кандидатуру Михайла Охендовського для розгляду Президентом України. І, як вже було зазначено вище, "Опозиційний блок" 19 травня 2016 року вніс новий перелік кандидатур.
6 червня
2016 року
6 червня
2016 року
Президент України вніс до Верховної Ради України подання про призначення членів ЦВК, яке включало 11 кандидатур.
З 11 кандидатів 5 були рекомендовані фракцією партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність", "Відродження" — 1, "Самопоміч" — 1, "Народний фронт" — 1. 3 кандидатури офіційно не пропонувалися фракціями чи групами у офіційному порядку або ОПОРІ не були надані відомості про подання цих кандидатур. У офіційному поданні Президента України відсутні кандидатури, запропоновані депутатськими фракціями Радикальної партії Олега Ляшка, ВО "Батьківщина", партії "Опозиційний блок", групи "Воля народу". Подання Президента України не було розглянуто Верховною Радою України, оскільки депутатські фракції та групи не знайшли компромісу між собою та Президентом щодо майбутнього складу ЦВК.

Басалаєва Алла — пропонувалась депутатською групою партії "Відродження".

Вербенський Михайло — пропонувався депутатською фракцією "Блок Петра Порошенка "Солідарність".

Греба Роман — станом на внесення подання Президента України у ОПОРИ не було інформації про внесення його кандидатури жодною з фракцій та груп.

Желтова Ольга — пропонувалась фракцією "Блок Петра Порошенка "Солідарність".

Конопольський Олег — станом на внесення подання Президента України у ОПОРИ не було інформації про внесення його кандидатури жодною з фракцій та груп.

Кустова Світлана — пропонувалась фракцією "Блоку Петра Порошенка "Солідарність".

Лотюк Ольга — пропонувалась фракцією "Блоку Петра Порошенка "Солідарність".

Плукар Віталій — пропонувався фракцією "Блоку Петра Порошенка "Солідарність".

Радченко Євген — пропонувався фракцією "Об'єднання "Самопоміч".

Синиця Надія — станом на внесення подання Президента України у ОПОРИ не було інформації про внесення її кандидатури жодною з фракцій та груп.

Шипілов Леонтій — пропонувався фракцією "Народний фронт".

Біографічні дані про кандидатів можна прочитати в нашому матеріалі: У поданні Президента 11 кандидатур у члени ЦВК
КАНДИДАТУРИ, ЯКІ ПРОПОНУВАЛИСЯ
ФРАКЦІЯМИ ТА ГРУПАМИ ПІСЛЯ ВНЕСЕННЯ
ПОДАННЯ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ЩОДО ПРИЗНАЧЕННЯ 11 ЧЛЕНІВ ЦВК У ЧЕРВНІ 2016 РОКУ
8 вересня
2017 року
8 вересня
2017 року
Фракція ВО "Батьківщина" продублювала кандидатуру Жанни Усенко-Чорної
За даними Головного департаменту забезпечення доступу до публічної інформації Адміністрації Президента України фракція ВО "Батьківщина" 8 вересня 2017 року запропонувала Жанну Усенко-Чорну на посаду члена ЦВК. Як зазначалося у відповіді Департаменту на запит ОПОРИ, інші фракції не вносили нові рекомендації після реєстрації подання Президента України ще у червні 2016 року. Фактично ВО "Батьківщина" продублювала свою кандидатуру, яка вже подавалася перед офіційним внесенням подання Глави держави до Верховної Ради України. У 2016 році Петро Порошенко не врахував пропозицію політичної партії ВО "Батьківщина".
9 листопада
2017 року
9 листопада
2017 року
Фракція Радикальної партії Олега Ляшка запропонувала кандидатуру Тетяни Юзькової
Фракція Радикальної партії Олега Ляшка запропонувала народного депутата України Тетяну Юзькову на посаду члена ЦВК. У відповіді зазначалося, що депутатська фракція відкликала попередньо внесеного кандидата Олексія Кочарміна.
10 листопада
2017 року
10 листопада
2017 року
Фракція ВО "Батьківщина" запропонувала другу кандидатуру — Андрія Євстігнєєва
Депутатська фракція ВО "Батьківщина" запропонувала кандидатуру Андрія Євстігнєєва до складу ЦВК. Кандидатура Жанни Усенко-Чорної не відкликалась, тобто Президент України отримав дві альтернативні кандидатури.
19 січня
2018 року
19 січня
2018 року
Депутатська група "Воля народу" запропонувала кандидатуру Тетяни Сліпачук
Депутатська група "Воля народу" запропонувала Тетяну Сліпачук на посаду члена ЦВК. Максим Максим'як та Віталій Кучер, які раніше подавалися групою, були відкликані. Зазначимо, що ОПОРА не має інформації про дату внесення Кучера депутатською групою "Воля народу".
19 січня
2018 року
19 січня
2018 року
Фракція "Народний фронт" запропонувала 3 кандидатури — Леонтія Шипілова, Ірини Єфремової, Наталії Бернацької
Депутатська фракція "Народний фронт" запропонувала Президенту України 3 кандидатури (Леонтій Шипілов, Ірина Єфремова, Наталія Бернацька), з яких лише Шипілов раніше фігурував у пропозиціях фракції.
23-24 січня
2018 року
23-24 січня
2018 року
На офіційному веб-сайті Президента України було оприлюднено 14 кандидатів, яких Президент включив до подання щодо призначення членів ЦВК
До ще незареєстрованого подання Президента України включено 5 рекомендацій депутатської фракції "Блоку Петра Порошенка "Солідарність", "Народний фронт" — 3, невідомо — 2, "Партія "Відродження" — 1, "Самопоміч" — 1, "Воля народу" — 1. Недоступною залишається інформація про те, яка фракція чи група рекомендувала Олега Конопольського та Надію Синицю.

Алла Басалаєва ("Відродження")
Наталя Бернацька ("Народний фронт")
Михайло Вербенський ("Блок Петра Порошенка "Солідарність")
Ірина Єфремова ("Народний фронт")
Ольга Желтова ("Блок Петра Порошенка "Солідарність")
Олег Конопольський ("Блок Петра Порошенка "Солідарність")
Світлана Кустова ("Блок Петра Порошенка "Солідарність")
Ольга Лотюк ("Блок Петра Порошенка "Солідарність")
Віталій Плукар ("Блок Петра Порошенка "Солідарність")
Євген Радченко ( Об'єднання "Самопоміч")
Надія Синиця (невідомо)
Тетяна Сліпачук ("Воля народу")
Леонтій Шипілов ("Народний фронт")
Тетяна Юзькова (Радикальна партія Олега Ляшка)
5 лютого
2018 року
5 лютого
2018 року
Голова Верховної Ради України опублікував оновлений список кандидатур до складу Центральної виборчої комісії, документи яких і доручив відправити на спецперевірку.
Кількість кандидатів у оновленому списку залишилася незмінною – 14 осіб на 13 вакантних місць, але відбулась заміна одного прізвища. Так, замість Надії Синиці, квота подання якої достеменно не була встановлена, у списку з`явився представник ВО "Батьківщина" Андрій Євстігнєєв. Фракція політичної партії "Опозиційний блок" досі лишається без офіційного представництва серед кандидатів.
8 лютого
2018 року
8 лютого
2018 року
Головний департамент забезпечення доступу до публічної інформації Адміністрації Президента України 8 лютого 2018 року надав ОПОРІ інформацію щодо кандидатів на посаду членів ЦВК та фракцій політичних партій і депутатських груп, що їх пропонували.
За наданою інформацією кандидати на посади членів ЦВК були рекомендовані такими фракціями політичних партій та депутатськими групами:

Депутатська група "Партія "Відродження": Алла Басалаєва;
Депутатська фракція політичної партії: Наталія Бернацька, Ірина Євремова, Леонтій Шипілов;
Депутатська фракція політичної партії "БПП "Солідраність": Михайло Вербенський, Ольга Желтова, Олег Конопольський, Світлана Кустова, Ольга Лотюк, Віталій Плукар;
Депутатська фракція політичної партії ВО "Батьківщина": Андрій Євстігнєєв;
Депутатська група "Воля народу": Тетяна Сліпачук;
Фракція Радикальної партії Олега Ляшка: Тетяна Юзькова.
18 квітня 2018 року Комітет Верховної Ради з питань правової політики і правосуддя на своєму засіданні підтримав подання Президента щодо звільнення 13 членів Центральної виборчої комісії у зв'язку із закінченням терміну їхніх повноважень і рекомендував до розгляду 14 нових кандидатів. Проте до сесійної зали питання ротації ЦВК вперше було винесено лише 5 липня, щоправда, до розгляду справа так і не дійшла.
Спікер парламенту Андрій Парубій зазначив, що напередодні до нього звернулися ряд голів фракцій, які попередили, що не будуть голосувати за оновлення ЦВК у четвер. Крім того, Парубій поставив це питання на рейтингове голосування, щоб побачити, скільки нардепів готові голосувати за звільнення старих членів Центральної виборчої комісії, чий термін перебування на посадах сплив і за призначення нового складу. Набралося всього 189 голосів із 226 необхідних.
Наприкінці восьмої сесії парламенту, 12 липня, відбулась додаткова консультація голів фракції та обговорення цього питання в сесійній залі. Депутати запропонували відкликати дві кандидатури - по одній від "БПП "Солідарність" та "Народного фронту". Представники "БПП "Солідарність" визначились, що їхньою кандидатурою на відкликання буде Ольга Лотюк. Розгляд питання ротації ЦВК був відкладений до осені...
Прочитати детально про всіх кандидатів можете в нашому матеріалі:
Нові кандидати в члени ЦВК. Хто вони?
Made on
Tilda